Fontána di trevi: klenot římské architektury a historie

Fontána di Trevi, nádherná barokní fontána nacházející se v srdci Říma, je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek světa. Její impozantní architektura a bohatá historie přitahují miliony návštěvníků z celého světa, kteří přicházejí obdivovat její krásu a zároveň plnit tradiční rituál hodnocený štěstím.

Historie a Význam

Fontána di Trevi byla postavena v 18. století a je vrcholným dílem barokní architektury. Její stavba začala v roce 1732 pod vedením architekta Nicola Salviho a byla dokončena až po jeho smrti v roce 1762. Fontána nese název podle své polohy – stojí na křižovatce tří cest („tre vie“), které spojovaly antický Řím.

Centrem fontány je obrovský sochový reliéf Neptuna, mořského boha, který stojí na voze taženém mořskými koni a tritony. Voda stříká z několika různých míst a tvoří dojem, že sochy jsou zasazeny do proudícího moře. Fontána je vytvořena z mramoru a skulptury jsou živě vytesány, což dodává celému dílu ohromující realističnost.

Tradice Hodnocená Štěstím

Jednou z nejznámějších tradic spojených s Fontánou di Trevi je házení mincí přes rameno do vody. Podle legendy to zaručí návrat do Říma. Házení jedné mince znamená návrat, házení dvou mincí znamená návrat a zamilování se do Říma a tří mincí znamená návrat, zamilování se a sňatek. Každý den jsou z fontány odstraněny tisíce mincí, které jsou poté využity na charitativní účely.

Kulturní Význam

Fontána di Trevi se stala nejen symbolem Říma, ale i populární kulturní ikonou. Byla zobrazována ve filmech, písních a dalších uměleckých dílech. Jedním z nejznámějších zobrazení fontány ve filmu je slavná scéna z filmu „La Dolce Vita“ režiséra Federica Felliniho.

Fontána di trevi ve sdělovacím průmyslu

Fontána di Trevi se stala důležitým bodem v rámci sdělovacího průmyslu. Spousta turistů sdílí své fotografie a zážitky na sociálních médiích, čímž dále šíří popularitu tohoto místa. Hashtagy jako #FontanaDiTrevi a #Rome jsou často používány k identifikaci těchto příspěvků.

Návštěva Fontány di Trevi

Fontána di Trevi je volně přístupná veřejnosti a je oblíbeným místem návštěvníků z celého světa. Doporučuje se navštívit místo ráno nebo pozdě večer, kdy je menší hluk a dav. Během turistické sezóny může být fontána poměrně přeplněná, takže trpělivost je klíčová.

Co je nejlepší čas na návštěvu Fontány di Trevi?

Nejlepší čas na návštěvu Fontány di Trevi je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je menší počet návštěvníků a můžete si tak více užít atmosféru tohoto nádherného místa.

Je návštěva Fontány di Trevi zdarma?

Ano, návštěva Fontány di Trevi je zdarma a přístupná všem návštěvníkům. Nepotřebujete žádné vstupné nebo lístky.

Proč je Fontána di Trevi tak populární?

Fontána di Trevi je populární díky své nádherné architektuře, historii a kulturnímu významu. Také tradice házení mincí přes rameno do vody přitahuje mnoho návštěvníků, kteří touží zažít tento unikátní rituál.

Kolik mincí je denně z fontány odstraněno?

Každý den je z Fontány di Trevi odstraněno tisíce mincí. Tyto mince jsou pak využity na charitativní účely.


Viz také:

Photo of author

Anik

Napsat komentář